Míg Karácsony a nagy lakomákról és a szupermarketek kifosztásáról szól, úgy a január a nagy fogyásról és fogadalmakról hírhedt. Februárban pedig az emberek zöme már el is felejtette az egész fogyókúrás hercehurcát. Szomorú valóság, de attól még ez a jelenség többnyire így van, ami évről évre megismétli önmagát.
És legyen csak 2kg súlyfelesleg, amit évente ,,magadra eszel” jövőre az megduplázódik és így tovább. 10 év múlva pedig masszív 20kg súlytöbblet ,,büszke tulajdonosa” lehetsz – amit nyilván Te sem akarsz! Mi a megoldás?
Életmódváltás – aminek csak egyszer kell rákapni az ízére, és onnantól sima ügy!
Nem kell éhezned, lemondanod és sóvárognod bizonyos ételek után, mert mindennek megvan a maga egészséges alternatívája. Maximum 1-2 időszakos méregtelenítést (haladóknak böjtöt) érdemes beiktatni évente, amitől a test megszabadul a felhalmozódott méreganyagoktól.
Emlékszem, nekem az életmódváltás 16 éves koromban csöppent az életembe, és apránként lecseréltem a konyhába minden olyan összetevőt, ami az egészségre és alakomra káros. Ezek a finomított szénhidrátok (kristálycukor, BL55 simaliszt, tészták, péksütemények) feldolgozott élelmiszerek, adalékanyagtól hemzsegő fűszerkeverékek és szószok.
Amik helyet kaptak az életemben azok a feldolgozatlan élelmiszerek, mint pl: sovány húsok, zöldségek, lassú felszívódású gabonák, durum tészták és gyümölcsök. Azóta számtalan irányzatot kipróbáltam, hogy megnézzem az én testemnek mi a jó – elvégre minden szervezet más és más.
Van pl. olyan ismerősöm, aki a paleótól 30kg-ot ledobott és kényelmesen tart mind a mai napig. Nekem a paleó pl. kifejezetten rossz volt és híztam tőle. De olyat is ismerek, aki a gluténmentes, ugyanakkor szénhidrátosabb étrendtől 30kg-ot fogyott.
Így a tanácsom a következő: apránként iktasd ki a súlyfelesleget gyarapító élelmiszereket, kerüld a szélsőséges diétákat és fogadd meg az alábbiakat:
1., Kapcsold ki a fejedben a túlélő mód gombját
Az emberek túlnyomó része véleményem szerint úgy eszik, mintha a túléléséről lenne szó: egyszerre sokat és kipukkanásig. Mi több, még szajkózzák a reklámok, hogy semmi gond, az ilyen-olyan emésztést segítő drazsé majd megoldja a feszítő érzést. * Úgy mellékesen: nem arra kellene felhívni a figyelmet, hogy helyette együnk többször keveset?
Ne kövesd el ezt a példát, helyette étkezz naponta 3x-4x kisebb adagokat, és figyeld meg a tested reakcióját. A reggelit soha ne hagyd ki, legyen az egy smootie, egy protein shake vagy rántotta TK pirítóssal. A tested reggelenként ki van éhezve egy tápanyagdús reggeliért. Add meg neki, amit kér, hogy jól induljon a nap!
Egy tanulmány szerint a reggeli kihagyása összefügg a kedvezőtlenebb vérzsír értékekkel, magasvérnyomással, inzulinrezisztenciával, metabolikus szindrómával, valamint a túlsúly és elhízás kialakulásával.
2., Tervezz okosan a köretekkel
Reformáld át a köreteket és válassz inkább lassú felszívódású szénhidrátokat. A barnarizs és zabpehely például magasabb rosttartalommal rendelkezik, ami sokáig eltelít és a vércukorszintet is stabilizálja. A sültkrumplit ugyanígy lecserélheted különböző zöldségekre. A sütőben sült fűszeres cékla-répa-édesburgonya trió mindamellett, hogy elképesztően finom, úgy egészséges és alakbarát is egyben. De ott a cukkini és padlizsán, amit roppanósra piríthatsz egy wokban.
3., Búcsúzz el a cukortól és használj egészséges édesítőt
Igen, ez azzal jár, hogy átfutod az összetevőket, mielőtt betennéd a kosárba. Eleinte macerának tűnik, de egy idő után már messziről tudni fogod, hogy melyiket vedd. Cukor esetében azzal kalkulálj, hogy van egy rakás álnéven futott változata, amivel tetszik vagy sem, igenis mérgeznek! Használj természetes Stevia alapú édesítőt. Bioboltban kapsz 3x-os erősségű természetes édesítő port. A cukor álnevei:
dextróz, fruktóz, glükóz, maltóz, szacharóz, juharszirup, karamell, kukoricaszirup, melasz, demerara cukor, turbinado cukor, nyerscukor, invertcukor, kukorica szirup, fruktóz, galaktóz, szacharóz, glukomalt, dextrin, dextróz, xilóz, maltodextrin, szukróz, melasz, laktóz – tejcukor, karamella, barna rizs szirup, rizsszirup, malátacukor, árpamaláta, kókusz cukor, kókuszpálma cukor, pálmacukor, juharszirup, szőlőlé koncentrátum, sűrített cukornádlé, agavészirup, cirokszirup
4., Fehérliszt helyett válassz alternatív lisztkeveréket
A fehérliszt (BL55) és minden belőle készült pékáru sem az egészségnek, sem a karcsú alaknak nem igazán kedvez! Hála Istennek ma már kismillió alternatíva létezik, hogy ettől az élelmiszeripai méregtől is megszabadulj. Pl.: előre összeállított egészséges lisztkeverékek (bio boltokban), de sűrítéshez, habaráshoz pl. tökéletes választás a barna rizsliszt, zabpehelyliszt, kölesliszt és társai.
5.) Hanyagold a feldolgozott élelmiszereket
A feldolgozott élelmiszerekkel egy a bökkenő: általában tel vannak ízfokozókkal, tartósítószerekkel, rengeteg sóval, hidrogénezett olajokkal és olyan összetevőkkel, amik nem kifejezetten egészségesek. Ráadásul ezek képesek felhalmozódni, és méreganyagként túlterhelni a szervezetet és megnehezíteni a fogyást.
Válassz feldolgozatlan élelmiszereket: sovány húsokat, halakat, zöldségeket, gyümölcsöket és gabonaféléket. (ha van mód őstermelőktől, piacról)
Kerüld őket: levesporok, öntetek, szószok, snack-ek, chipsek, sós rágcsák és pirított magok, gyorséttermi műkaják, energia- és üdítőitalok
6., Hidratálj vízzel
Az egészséges ételek mellett a megfelelő folyadékbevitel is elengedhetetlen, ha fogyásról van szó. Gondolj csak bele, hogy szépen kezded átreformálni a konyhádat és étkezési szokásaidat, és ezzel párhuzamban a méreganyagok is távoznának. Víz híján pedig nincs mivel. Ezért figyelj oda, hogy naponta 2-3 liter vizet megigyál, ami plusz eltelít a főétkezések között, és a bőrödnek is jót tesz.
7., Sportolj
Ez az, amit egy fogyni vágyó személy a háta közepére nem kíván, pedig az életmódváltás szerves részét képezi. Minden évben végig nézem, hogy az edzőterem ahova járok, januárban megtelik a lelkes újakkal, majd február közepére elkopnak…
Szomorú, de ők lesznek azok, akiket a cikk elején évi 2kg súlytöbblettel emlegettem. Pedig nem kell mindenkinek edzőterembe menni, csak megtalálni azt a mozgásformát, amit szeret. Apukám 75 éves, és mindennap 1-1,5 órát sétál, de nem is kövér.
Ne feledd: mindannyian hozott anyagból dolgozunk, különböző célokkal vezérelve. Én tavaly a BodyMelt programot izomtöveg növelés céljából kezdtem el, míg mások a fogyás miatt. A lényeg, hogy életvitelszerűen csináld az egészet, és ne az újévi lendület vezéreljen, ami tudjuk hova vezet.
Sok sikert! Remélem megfogadsz 1-2 tanácsot és felhagysz az ostoba diétákkal!
Ha kíváncsi vagy mi lett a 3 hónapos tesztem eredménye kattints a fenti linkre, vagy nézd meg a videót.

Boldog Új Évet Gyöngyi!
Jó kis cikk lett.
Kenyérből melyiket javaslod? Tudom, hogy a bolti nem a legjobb, de erről nem tudok lemondani.
Köszönöm Ági!:-)
Kenyérből nekem ami bevált az a Szafi Free ropogós kérgű házikenyér lisztkeverék. Én mondjuk GM étrenden vagyok, de ez a kenyér azoknak is bejött, akik nagy kenyérevők. Tényleg finom, nem szárad ki napokig és laza 3 perc alatt összedobom és tolom is be a sütőbe. Szafiból amit rendszeresen használok még az a pizza tészta, de nem pizzának, hanem pl. saláta mellé amolyan krékernek feltördelve. Ha így csinálod arra figyelj, hogy laposabbra nyújtsd ki sütőfólián, és 3-4 percnél tovább ne süsd, mert kiszárad. Egy könnyed sali mellé imádni fogod!
Köszönöm, ez annyira jókor jött. PM alulműködést állapítottak meg és úgy döntöttem a konyhában is rendet teszek.
Tetszik, hogy azt javaslod szépen apránként cseréljük le az alapanyagokat. A legtöbb csoport/fórum azt mondja, hogy rögtön azonnal mindent. De aki 42 évig nem a helyes úton volt, nagyon nehéz átállni. Meg fogom fogadni a tanácsaidat és vissza fogok jönni nézelődni, mert tetszenek az írásaid.