Valóban segíthet a CBD olaj az ADHD tüneteinek enyhítésében?
A téma rengeteg magyar családot érint, és egy biztos: a szülőknek gigászi türelmet ígényel az ADHD-s csemetéjük tüneteggyütese.
Mielőtt rátérnénk egy alternatív új irányzatra, vizsgáljuk meg mit jelent az ADHD, és milyen tünetekkel jár mindez.
Hiszen jó magam is ismerek olyan személyt, aki elkönyvelte gyermekét egy túlpörgő rosszaságnak- holott maga sem tudja, hogy ennek hátterében egy diagnosztizálatlan zavar áll.
Voltaképp egy olyan állapotról van szó, amelyben a különböző tünetek különböző mértékben keverednek egymással és problémákat, funkciókiesést okoznak.
Az ADHD 3 fő tünetet foglal magában:
- figyelemzavar (vezető tünet)
- impulzivitást, feledékenység (kísérő tünet)
- hiperaktivitás (kísérő tünet)
Általánosan jellemző továbbá a tervező-szervező agyi funkciók gyengébb működése (ún. exekutív funkciók zavara). Ezek a tünetek a mindennapi életben számos különböző formát öltenek. Azokat a gyerekeket, serdülőket és felnőtteket, akiknél mindhárom tünet egyértelműen jelen van teszik ki az ADHD-spektrum nagyobb részét. Ezt a típust hívják kombinált típusu ADHD-nak.
ADHD döntően figyelemzavarral
Ez a lakosság kb. 3,5-5%-át érinti. Ők döntően a súlyos figyelemzavarral küzdenek, míg a hiperaktivitás vagy impulzivitás csak elenyészve vagy egyáltalán nem jellemző rájuk. Ezt a csoportot hívjuk ADD-nek, hivatalos megnevezése: ADHD döntően figyelemzavarral.

ADHD döntően hiperaktivitással és impulzivitással
A három típust gyakorlatilag a tünetek eltérő aránya különbözteti meg egymástól.
ADHD fő tüneteinek jellegzetes megjelenési formái:
1.) Figyelemzavar
- A figyelem megtartása nehézséget okoz, különösen, ha nem köti le az épp aktuális tevékenység. Pl.: lecke megírása, adminisztrációs feladatok
- A figyelem könnyen szertefoszlik külső hatásokra. Pl.: hanghatások ( az utcáról beszűrődő gyerekzsivaj, busz ajtó csapkodása, ugat a szomszéd kutya stb)
- Figyelmetlenségből eredő hibák jellemzik a feladataik elvégzésében, mivel hajlamos összecsapni a mentálisan megterhelő, tartós figyelmet igénylő feladatokat
- Gondolatai elkalandoznak, úgy tűnik, mint aki egyáltalán nem figyel, felszólításra sem reagál. Halogatja és kerüli azokat a feladatokat, amelyek mentális kitartást igényel.
2.) Hiperaktivitás
- Állandóan pörög, mindig elfoglalja magát valamivel, amivel a felesleges energiákat levezetheti. Sokat futkos, edz, ugrál…
- A monoton, rutinszerű feladatoktól kimondottan elfárad, folyamatosan új ingerekre, változatosságra van szüksége.
- Munkamániás, egyszerre több munkája van, szabadidejében kreatív ill fizikai aktivitással ,,pihen”
- Egyfajta belső nyugtalanság érzése jellemzi, nehezen tud ellazulni
- Általában babrál valamivel (toll, kulcs) mozgatja a lábát, nem tud egyhelyben nyugodtan ülni, állni
- Verbálisan hiperaktív, azaz sokat beszél
- Megállás nélkül pörögnek a gondolatok a fejében, gyakran felesleges dolgokon
3.) Impulzivitás
- Alulműködő önkontroll: nem gondolja át mit csinál vagy mit mond
- Mértéktelenség: sokat eszik/ iszik
- Felelőtlen: gyakran vállal rizikót és habozás nélkül belemegy veszélyes szituációkba
- Dühkitöréssel reagál: indulatait nehezen tartja kordában, egy pillanat alatt dühöngeni kezd
- Közbeszól, félbeszakít másokat
Egyéb jellegzetes nehézségek
Hullámzó energiaszint, amely óráról-órára változik
- több dologba belekezd, de nem fejezi be őket
- rossz időérzék, ami miatt hajlamos elkésni
- nehezére esik a napi feladatok megszervezése
- többnyire feledékenység, szétszórtság jellemzi, így nem rika, ha elhagyja a dolgait

Számos tanulmány megerősíti, hogy a kannabisz segítséget nyújthat az ADHD esetén.
A kannabisz egy új vizsgálat eredményei alapján, képes javítani az ADHD tüneteit. Az ADHD-ra többnyire serkenő gyógyszereket írnak fel, hogy segítsenek a betegeknek a koncentrációban, hogy kevésbbé legyenek impulzivak.
Ezek a gyógyszerek úgy működnek, hogy növelik a dopamin szintjét az agyban.
Ellenben a kannabiszról szintén elmondható, hogy a dopamint szintet növeli, csak épp ezen gyógyszerek nem kívánt mellékhatásit leszámítva.
Ezért a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a kannabisz hasonlóan működhet, mint az ADHD kezelésében alkalmazott stimulánsok. Ráadásul a stimulánsokkal ellentétben a kannabisz kevesebb mellékhatást mutat.
Dr. David Bearman kutató szerint az ADHD az egyike azon rendellenességeknek, ami összefüggésbe hozható egy állapottal, az úgynevezett klinikai endokannabinoidok hiányával. (CECD)
Az Endokannabinoid rendszer (ECS) egy olyan fiziológiáás rendszer minden emlős szervezetében, amelynek fő feladata a homeosztázis, avagy belső egyensúly megteremtése.
Ha a szervezetünk képes megfelelő mennyiségben kannabinoidokat termelni, és a receptoraink amik a jelfogók, elég aktívak, és fel is tudják fogni- és továbbítani a szervezet különféle részeire, akkor egyensúly van. Harmónia van és egészségnek örvendünk.
Ha egy személynél alacsony az ECS szint, a kannabinoidok mennyiségének növelése ,,képes lelassítani a neurotranszmitterek sebességét, ami egy kicsivel több időt ad az agynak az összpontosításra”
Bearman szerint a kannabisz nemcsak az ADHD-t kezeli, hanem a serkentő gyógyszerek lehetséges mellékhatásait is, mint pl.: az idegesség, étvágytalanság és alvási nehézségek.
Azonban azt is tudnod kell, hogy a kannabisz olajok piacán óriási szakadékok vannak minőség tekintetében.
Ennek fényében kérlek mindenképp olvasd el a következő segédletet, hogy tisztánn láss. (kattints a képre)

Puskás Gyöngyi
MDC Promóter / Blogger